pátek 29. března 2013

Black or white? 'bleach panda effect' aneb kosmetický rasismus



Už dlouho jsem plánovala napsat tento článek o zesvětlováni tmavé pleti, které se stalo v posledních letech fenoménem. Bělení pleti mají nejspíš ve zvyku velké hvězdičky celosvětového showbusiness jako Rihanna, Beyonce, je třeba uvést, že všechny tyto celebrity brojí proti veškerým nařknutím z toho, že si bělí kůži, podstupují různé zdraví škodlivé procedury.

Zesvětlení pokožky a bělení kůže se odkazuje na používání chemických látek ve snaze odlehčit tón pleti, nebo poskytují snižování koncentrace melaninu v pokožce. Několik chemikálií ukázalo, že jsou účinné v bělení pokožky, zatímco některé se ukázaly být těžce toxické nebo mají pochybné bezpečností profily, obzvlášť se nám klade otázka, jaký dopad má bělení kůže na určité etnické skupiny.


Užívání
Bělící krémy a jiné chemické přípravky určené k bělení se původně užívaly na pigmentové skvrny a mateřská znaménka a při nemoci známé jako vitiligo (kožní onemocnění, kdy dochází ke ztrátě buněk tvořících kožní pigment), na které trpěl Michael Jackson.

Dlouhodobé užívání kožního bělidla může vést k zvýšenému zabarvení na kloubech prstů, nohou, hýždí a uší. Pleť obličeje se může velice rychle ztrácet na pigmentu a pigment se může často shromažďovat v oblasti okolo očí, což zapříčiní tzv. "bělicí panda efekt" 'bleach panda effect'.

 http://www.mccgp.co.uk/marketing-news/tv-advertising/lynx-hopes-for-panda-effect/1396/

Při panda effectu lidé opravdu nevypadají tak roztomile jako tyto dvě pandičky, jejichž obrázek byl původně vytvořen pro reklamu značky Lynx, která vyrábí afrodiziakální deodoranty.

Obsah bělících prostředků
Kosmetické výrobky určené k bělení obsahují pro zdraví nebezpečné koncentrace alfa-arbutinu nebo beta-arbutinu (jenž jsou deriváty hydrochinonu, jsou přírodními původci albinismu blokací tyrozinázy), hydrochinonu, chloridu rtuťnatého, který se vstřebává kůži a následně poškozuje játra a ledviny. Hydrochinon byl v EU schválen jako součást kosmetických přípravků určených výlučně pro barvení vlasů s obsahem nanejvýš 0,3%. Výrobek, který obsahuje hydrochinon, musí nést varování. Do zesvětlovacích krémů nesmí být přidáván. Důvodem je, že tato látka vykazuje často nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou zarudnutí, pálení a svědění kůže, rakovinové bujení.

Vzniklo již mnoho kampaní proti těmto zrůdným trendům, které ovlivňují mládež různých rasových etnik, ale stále se nejspíš mnohé celebrity vybělují, ať už reálně nebo fotoshopem. Objevují se opět předsudky krásy v otázce barvy pleti, což nahrává dalším sociologickým studiím, jak jsou různé rasy vnímány a jak sami sebe lidé vnímají. Někteří lidé v tomto fenoménu zesvětlováni kůže vidí pokračování dominance bílé rasy nad kulturami ras zbytku světa.

A samozřejmě zabrousíme do různých koutů celebritek ve světě . . . prozatím existuje jen málo známých osobností, které potvrdily, že skutečně používají bělící prostředky na svou kůži.
Příkladem nám může být raper Vybz Kartel, který podporuje bělení kůže i ve svých textech. Dále pak raperka Lisa Hype zpívá o bělení kůže ve svém songu  Bleaching Fit Me, která bělení považuje za životní styl, říká, že krémy jsou jako cigarety - člověk může dostat rakovinu plic z cigaret, tak i rakovinu kůže z bělení . . . 

Ale co známé osobnosti, které tvrdí, že si nebělí kůži? Je tomu skutečně tak?

Začnu ukázkou alba Beyonce z roku 2012 . . . 

 http://www.arogundade.com/beyonce-and-bleaching-has-she-ever-bleached-her-face-for-white-or-lighter-skin.html

Na svém cover vypadá Beyonce dosti světle.


Flawless and lighter: V sprnu roku 2008, L'Oreal 'vybělila' digitálně tuto celebritku v reklamě. 


Pro srovnání další dvě fotografie.

 http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2087388/Beyonc-white-skin-row-Controversial-photo-shows-singer-looking-shades-lighter-usual-tone.html

Beyonce v červenci roku 2011 a na druhé fotografii je zachycena při nakupování v Los Angeles v únoru téhož roku. Je třeba i zmínit oblíbenou dovolenkovou destinaci Beyonce a jejího manžela - hádejte, od které země tento pár rád jezdí? 
Pokud jste tipovali Jamaiku, tak jste uhodli správně!

Jedním z největších center prodeje bělících produktů je právě na Jamaice, kde skoro každý člověk používá bělící produkty několikrát denně, aby byl co nejsvětlejší. 

Blogeríny mají rády fotografie, videa z fashion weeků, tak extra pro ně tady mám dokument z Caribbean fashion week.  Dokument ukazuje tamější módu - a to otázky bělení a polykání pilulí, které mají ženám dodat sexy křivky.



Dále pro vás mám doporučení na další dokument z Velké Británie: Lighter Skin Is More Beautiful, So Use aBleaching Cream - #1 of 4
Pokud vás tato problematika zajímá, doporučuji vám k přečtení  Práci od T.B. Lindsey, Ph.D: Black No More:Skin Bleaching and the Emergence ofNew Negro Womanhood Beauty Culture.
Je zajímavé, jak se lidé sami vidí a nikdy nejsou spokojeni se svým fyzickým vzhledem. Ženy v euro-americkém světě touží být vychrtlé jako modelky, opálené jako ženy z plakátů. (viz můj dřívější článek). Zatímco to ženy tmavší pleti chtějí být, co nejsvětlejší . . . V jakém zvráceném světě to žijeme? Co si myslíte o módních trendech, které jsou zdraví škodlivé?

čtvrtek 21. března 2013

Mexicko–mormonská válka




Dokument, který vám chci ukázat, je o drogách, únosech, vraždách v mexickém městě Ciudad Juárez, které leží u hranice USA. Zakladatel VICE Shane Smith se vydal do tohoto města, aby zjistil bližší informace o bojích drogových kartelů a mormonů.
V první části sedmidílného dokumentu se dozvíte základní informace o této složité situaci v Mexiku a o kořenech bývalého kandidáta na prezidenta Romneyho. Drogové války v Mexiku mají na svědomí asi desetkrát větší počet obětí ve válkách v Iráku a Afghánistánu. 90% ilegálně držených zbraní je z USA. 
Ve druhé částí se dozvíte jak "Mormon Manson" změnil svou rodinu ve vycvičené vrahy, což vedlo ke 40 mrtvým. Vše ve jménu vykoupení.
Ve třetí části se boss El Rikin střetne s místním zástupcem komunity mormonů a probere s ním danou situaci.
Ve čtvrté části se Mormoni přiznávají, že se ilegálně zbrojí, a že se cvičí podle protiteroristických metod, které používali spojenecké jednotky v Iráku a Afghanistánu.
V páté části si autoři dokumentu dali trošku oraz, popíjeli s místními mormony, projeli se se s policií, aby viděli, jak to v malém městě o 1200 obyvatelích chodí. Večer poté zjistí, že je jeden drogový kartel sleduje, sbalí si věci a stěhují se do jiného hotelu.
V předposledním díle se dozvíme, co si myslí bratranec Romneyho o jeho názorech o přistěhovalcích.
V posledním dílu autoři mluví o příbuzných Mitta Romneyho a o únosech jeho rodinných příslušníků . . . nasnadě je ale otázka – Jak vyřešit tyto boje s drogovými kartely? Měly by Spojený státy zakročit, když právě od nich putují ilegálně zbraně do rukou přívrženců kartelů?

Shlédnout všechny díly můžete zde.